4 pieces robust furniture adjuster, load capacity: 400 kg (882 lbs), surface: black, ⌀19 mm (3/4″), version: standard, B571-19-BK. Adjustable foot for table legs, furniture legs, cabinet feet and much more, by Kojima (Japan)
In stock
Description
4 pieces robust furniture adjuster, made of robust polyacetal (POM), surface: black, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm (3/4″), version: standard, load capacity: 400 kg (882 lbs)
Application:
Adjustable foot for table legs, furniture legs, cabinet feet and much more.
Robust furniture adjuster, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm, by Kojima, load capacity: 400 kg (882 lbs), black, version: standard. Application example
The 5 mm (13/64″) adjustment range helps to compensate for small unevenness in the floor and to keep furniture stably aligned.
Robust furniture adjuster, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm, by Kojima, load capacity: 400 kg (882 lbs), black, version: standard. Application example at a table
Due to its compact design with ⌀19 mm (3/4″), the B571-19-BK adjustable foot fits well with table legs, cabinet feet, plinths and small furniture constructions.
This item is the standard version.
Robust furniture adjuster, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm, by Kojima, load capacity: 400 kg (882 lbs), black, version: standard. Available in 2 surface colours: white and black, in 3 diameters: ⌀ 19 mm, ⌀ 25 mm and ⌀ 40 mm and in 3 finishes: standard, with cross slot and with felt pad
Robust furniture adjuster, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm, by Kojima, black, version: standard. Available in 2 surface colours: white and black, in 3 diameters: ⌀ 19 mm, ⌀ 25 mm and ⌀ 40 mm and in 3 finishes: standard, with cross slot and with felt pad
The high-quality B571-19-BK furniture adjusters are ideal for, among other things:
  • Table
  • Cupboard
  • Sofa
  • Shelf Feet
  • Socket
  • Small Furniture
  • Built-in furniture
  • Legs
  • Furniture legs
  • Cabinet feet
Material:
  • The B571-19-BK furniture adjusters are made of robust polyacetal (POM)
Surface:
  • Black
  • Black finishes can be used in different rooms, be it the kitchen, living room, or office
Assembly:
  • Fastening is done with pan head screw ⌀3.5 mm screws (not included)
  • The B571-19-BK adjustable foot has two mounting holes spaced 7 mm (9/32″). The mounting holes are ⌀3.2 mm (1/8″) in diameter
Robust furniture adjuster, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm, by Kojima, load capacity: 400 kg (882 lbs), black, version: standard. Assembly drawing
Features:
  • Version: Standard
  • Weight: 4 g
  • Load capacity (load capacity): 400 kg (882 lbs) – for 4 pieces
  • Diameter: ⌀19 mm (3/4″)
  • Available in 2 surface colours: white and black
  • Available in 3 diameters: ⌀ 19 mm, ⌀ 25 mm and ⌀ 40 mm
  • Available in 3 versions: standard, with cross recess and with felt pad
  • Easy installation, stable
  • For indoor use
  • Surface-mounted mounting without machining the wooden part
  • Adjustment range: 5 mm (13/64″)
  • Suitable for small and hard-to-reach mounting areas
  • Black
  • robust, lightweight
  • High brand quality from Kojima (Japan)
For more dimensions and details , see technical drawing.
The dimensions:
  • Diameter of the furniture adjuster: ⌀19 mm (3/4″)
  • Height: 10 mm (25/64″)
  • Width: 7 mm (9/32″)
  • Adjustable Cap Height: 13 mm (33/64″)
Robust furniture adjuster, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm, by Kojima, load capacity: 400 kg (882 lbs), black, version: standard. Technical Drawing
Included in delivery:
  • 4 pieces Furniture Adjuster B571-19-BK made of robust polyacetal, black, 19 mm (3/4″), Version: Standard