4 pieces robust furniture adjuster, made of robust polyacetal (POM), surface: black, B571-19-BK, diameter: ⌀19 mm (3/4″), version: standard, load capacity: 400 kg (882 lbs)
Application:
Adjustable foot for table legs, furniture legs, cabinet feet and much more.
The 5 mm (13/64″) adjustment range helps to compensate for small unevenness in the floor and to keep furniture stably aligned.
Due to its compact design with ⌀19 mm (3/4″), the B571-19-BK adjustable foot fits well with table legs, cabinet feet, plinths and small furniture constructions.
This item is the standard version.
The high-quality B571-19-BK furniture adjusters are ideal for, among other things:
- Table
- Cupboard
- Sofa
- Shelf Feet
- Socket
- Small Furniture
- Built-in furniture
- Legs
- Furniture legs
- Cabinet feet
Material:
- The B571-19-BK furniture adjusters are made of robust polyacetal (POM)
Surface:
- Black
- Black finishes exude a timeless elegance and can help make a room look more luxurious and stylish
- Black finishes can be used in different rooms, be it the kitchen, living room, or office
Assembly:
- Fastening is done with pan head screw ⌀3.5 mm screws (not included)
- The B571-19-BK adjustable foot has two mounting holes spaced 7 mm (9/32″). The mounting holes are ⌀3.2 mm (1/8″) in diameter
Features:
- Version: Standard
- Weight: 4 g
- Load capacity (load capacity): 400 kg (882 lbs) – for 4 pieces
- Diameter: ⌀19 mm (3/4″)
- Available in 2 surface colours: white and black
- Available in 3 diameters: ⌀ 19 mm, ⌀ 25 mm and ⌀ 40 mm
- Available in 3 versions: standard, with cross recess and with felt pad
- Easy installation, stable
- For indoor use
- Surface-mounted mounting without machining the wooden part
- Adjustment range: 5 mm (13/64″)
- Suitable for small and hard-to-reach mounting areas
- Black
- robust, lightweight
- High brand quality from Kojima (Japan)
For more dimensions and details , see technical drawing.
The dimensions:
- Diameter of the furniture adjuster: ⌀19 mm (3/4″)
- Height: 10 mm (25/64″)
- Width: 7 mm (9/32″)
- Adjustable Cap Height: 13 mm (33/64″)
Included in delivery:
- 4 pieces Furniture Adjuster B571-19-BK made of robust polyacetal, black, 19 mm (3/4″), Version: Standard